Co je to láska?

23. dubna 2013 v 13:31 | Natally |  Moje názory

Co je láska?

Láska. Každý to slovo někdy slyšel. Každý to slovo někdy vyslovil. Někteří ji i prožili.
Ale co to vlastně je? Nejkrásnější pocit? Hluboký cit? Sedmé nebe? Pro každého je láska něco trochu odlišného.
Tenhle článek je o tom, co je láska, budu zmiňovat příklady lásky, nebo myšlenky o ní v knihách, hudbě… ale připojím i vlastní názor.
Takže, co je láska?Jako první bych chtěla zmínit písničku od zpěvačky jménem Alla Pugacheva s názvem Million Scarlet Roses (název je anglicky, nevím, jak se píše rusky - ale je to ruská písnička).
Je to píseň o malíři, který se zamiloval do herečky, která měla ráda květiny. A tak prodal všechen svůj majetek a koupil za něj růže. Ty potom vyskládal na náměstí před její dům, a ona když ráno otevřela okno, myslela si, že stále ještě spí (a sní), protože všude viděla růže.
Jejich příběh neměl dobrý konec, herečka ten večer odjela pryč, ale přesto měla šílenou vzpomínku na píseň růží. Malíř prožil smutný a osamělý život, ale přesto v něm bylo náměstí plné květin.
Myslím, že tohle je láska. Prodat všechno - a nakoupit květiny pro svou lásku. Romantické, nemyslíte?
Překlad písně můžete najít zde.
Další projev lásky jsem našla v oblíbeném animovaném seriálu s názvem Futurama.
Ve třetím dílu čtvrté série s názvem Valentýnská odysea Bender sbalí vesmírnou loď posádky Planet Expresu, jenže toho pak začne vztah nudit (tohle není ta zmiňovaná láska).
Ona se však s rozchodem nechce smířit, a aby si s Benderem mohla promluvit, vypne přívod kyslíku, takže Leela a Fry, kteří lodí právě cestují, jsou donuceni nasadit si kyslíkové bomby s maskami. Jenže když se Leela chystá vyřadit lodi "myšlení" (že se může sama rozhodovat), Fry si všimne, že má velice nízkou hladinu kyslíku ve své bombě a tak se obětuje a k Leelině masce zapojí svoji bombu a sám zůstane bez vzduchu.
Nebojte, Fry to přežije. Ale přesto je to oběť. A i ta patří k lásce. Když opravdu milujete, jste pro svou lásku schopni obětovat i vlastní život.


Láska není černobílá. Nikdy není stejná.

Může to být láska k osobě opačného pohlaví. Může to být láska sourozenecká, mateřská, kamarádská…

Ale každá láska je mocná. Nemusí to být jen klasická láska (víte jak to myslím, láska ke své druhé polovičče), ale i jiná.
Co třeba případ Belly ze Stmívání a její dcery Renesmeé (píše se to takhle?). Když byla Bella těhotná, byla odhodlaná klidně zemřít, jen aby Renesmeé mohla žít. To je velká oběť.

“Bella and Renesmee” by JessMindless
Zdroj obrázku: zde.

Ale jak už jsem zmiňovala - láska není černobílá. U výše zmíněných typů lásek jsem nezmínila lásku k osobě stejného pohlaví (teď nemyslím tu rodinnou a kamarádskou). I to je láska. A myslím, že lásku bychom nikdy neměli odsuzovat. Ať už je jakákoliv!


To nejhezčí, co můžeš v životě poznat, je milovat a lásku přijímat.
-Z filmu Moulin Rouge


Zdroj obrázku: zde.


Opak lásky.

Co je opakem lásky? Většinou se říká, že je to nenávist. Ale někteří lidé tvrdí, že je to lhostejnost. Co si myslíte vy?
Já si myslím, že láska a nenávist jsou úplně jiné, ale na druhou stranu se jedna lehce změní v druhou. Mají i ovšem shodné vlastnosti, oboje jsou vřelé city, jako oheň.
Ale lhostejnost je něco úplně jiného než ty dva výše zmíněné pocity/ city, tím pádem je i ona protiklad obou dvou. Nenávist není vášnivá, není jako oheň, ale jako led, je chladná. A osobně si lásku dokážu představit jako hodně věcí, jen ne jako chlad. Takže není tím pádem ona protikladem lásky? A také protikladem nenávisti? Vždyť láska a nenávist mají tolik společného, ale lhostejnost ne.
Každý se na to může dívat jinak. Já si nejsem jistá. Myslím, že láska má dva protiklady, jak nenávist, tak lhostejnost. Myslím, že všechny tři city jsou si protiklady navzájem.


"Říká se, že v dávných dobách doháněla láska lidi k šílenství. Už to je dost špatné. V knize života jsou ale i příběhy o lidech, kteří kvůli tomu, že lásku ztratili, nebo ji nikdy nenašli, zemřeli. A to mě děsí úplně nejvíc.
To je totiž to nejstrašnější: Zabije tě, když ji máš, i když ji nemáš."
- Z Deliria od Lauren Oliver, překlad: Romana Bičíková


Vaše NATALLY.

Článek nesmíte kopírovat bez mého výslovného souhlasu, a to ani s klikačkou.

Zdroje pixelek použitých na oddělovač: zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 girl--girl girl--girl | Web | 23. dubna 2013 v 18:56 | Reagovat

jo láska tu  s klukem bych chtěla taky zažít

2 girl--girl girl--girl | Web | 23. dubna 2013 v 18:57 | Reagovat

jinak hezký článek

3 Knihofil18 Knihofil18 | Web | 24. dubna 2013 v 19:52 | Reagovat

Amen, sestra. :)

4 Sajmon Sajmon | Web | 25. dubna 2013 v 13:12 | Reagovat

Krásný článek a pěkná píseň :D :D

5 Angela Angela | E-mail | Web | 26. dubna 2013 v 13:55 | Reagovat

Pěkně jsi to napsala. :-) Opak lásky? Hm... sama nedokážu říct, jestli si myslím, že to je nenávist, nebo lhostejnost. Spíš bych řekla, že ta nenávist... ;-)

6 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | 26. dubna 2013 v 15:48 | Reagovat

Je to moc hezký článek. Je moc zajímavý, jak jsi zkusila popsat všechny druhy lásek, i když nikdo neví, kolik ,,druhů,, jich je. Taky mě velmi zaujal odstavec s protikladem lásky. Já si vždy myslela, že opak je lhostejnost, ale po tomhle už si nejsem tak jistá. Možná že to může být i nenávist, ale kdo ví?
Fakt moc povedený a hezký článek. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama