Nevýhody života bez televize

9. května 2014 v 20:04 | Natally |  Moje názory
Přibližně rok a půl žiju bez televize. Asi v listopadu roku 2012 jsem se jednou dívala na Zoufalé Manželky, co zrovna dávali v televizi, ale zničehonic obraz zčernal a televize se už nerozjela. Ze začátku jsem z toho byla trošku zoufalá a bylo zvláštní si zvykat, že jsem bez televize.
Chtěli jsme ji nechat spravit, jenže to už nešlo (a nebo se to nevyplatilo - už nevím přesně). Chvíli po tom jsme se stěhovali, a ačkoliv jsme na nějakou dobu měli půjčenou náhradní televizi, ani jsme ji nezapojili, ze začátku to možná bylo kvůli zvykání si na nový dům a stěhování věcí, takže na televizi moc času nebylo. Samozřejmě jsme si mohli koupit novou televizi a myslím, že si nějakou někdy pořídíme (byla bych ráda za hry na kinectu, jenže na druhou stranu o televizi moc nestojím), ale zjistili jsme, že život bez televize není tak hrozný. Vlastně nás to tak trochu sblížilo (určitě k tomu ovšem také přispěl nový obývací pokoj), protože místo abychom se v televizi nudili nad pořady, které zrovna vysílají, a ještě víc se nudili nad reklamami, které se v poslední době snad rozmnožily, společně jsme se v libovolnou dobu podívali na něco, co nás opravdu zajímalo, například na nějaký zajímavý film na DVD a nikdo nám mezi tím nevnucoval výrobky, které vlastně vůbec nepotřebujeme (ocenila bych to jedině v tu dobu, kdy se mi vážně chtělo čůrat, ale zastavit film by zase otravovalo ty, co se na něj se mnou dívají).


(Více v celém článku)Jedna moje kamarádka žije už od mala téměř bez televize a televize jí (stejně jako mně teď), nechyběla a nechybí. Já jsem to ovšem nechápala a litovala jsem ji - vždyť nemít televizi je tak nevýhodné. Nyní už ji chápu a vidím také spousty výhod - ale přesto má být tento článek o jejích nevýhodách. Všichni si určitě nějaké dokážeme představit, někteří by jich určitě našli ještě mnohem víc, než jiní. Samozřejmě - i v televizi se někdy mezi všemi těmi reklamami dá narazit na nějaký super pořad, nebo film, a spousty televizních určitě stanic vysílají hodnotné věci (například doporučuji Sherlocka, který myslím jezdí na ČT2). Já se ovšem zaměřím na tři nevýhody, které jsou pro mě a podle mě docela důležité, ale možná si je všichni ani pořádně neuvědomují.

Ale ještě než se pustím do jejich vyjmenovávání, musím podotknout, že ten rok a půl nejsem ÚPLNĚ bez televize, pochopitelně. Samozřejmě, když jsem někde na návštěvě, kde televizi mají, nebo trávím prázdniny u babičky (nebo když jsem byla pár dní v nemocnici s pravděpodobným zánětem slepého střeva - je to docela komické, protože to vypadá tak, že mě natolik vyděsila vyhlídka operace, že jsem se záhadně uzdravila - ale nesimulovala jsem, vážně ne), tak se televizi nevyhýbám, ale doma ji nemám (a nejčastěji jsem doma).

A nyní už konečně můžu říct, co je nevýhodného na tom, nemít doma televizi (nebo taky výhodného na tom, ji mít :D)

1. Prvním bodem je HLÍDÁNÍ ČASU.

Člověk si to ani neuvědomuje, ale televize "hlídá čas". Je sice pravda, že ho taky zabíjí, když se člověk dívá na to, co ho vlastně ani úplně nezajímá a je to protažené na dvojnásobnou délku všemi těmi reklamami, ale kdo má televizi, je na to už zvyklý.
Jenže když člověk třeba ví, že mu jeho oblíbený pořad začíná například ve 21:20 (nemyslím nic konkrétního - vždyť jsem už rok a půl bez televize
, takže se vlastně v tomto ohledu moc nevyznám), tak počítá s tím, že když se do té doby umyje, případně navečeří, může se v klidu na tento pořad podívat (nebo na více za sebou jdoucích) a když potom půjde do postele, vyspí se. Nemusí jít ani o spánek, ale jde o ten režim - do určité doby se musí stihnout něco a potom se může jít dívat na pořad (také to může být obráceně, například po dodívání se na něco se jít umýt a podobně…). Jenže když člověk nemá televizi, tohle "hlídání času", které si vlastně ani neuvědomujeme, nefunguje. Samozřejmě si člověk jakš takš hlídá čas sám, ale už tam nejde o tak krátké časové úseky a člověk se může přistihnout, že třeba půlhodinu dělal nějakou nezásadní činnost a tím si zkrátil čas spánků (samozřejmě, že tohle se stává i lidem, co mají televizi, ale přesto je pravda, že televize ten čas alespoň do určité míry hlídá).
Stalo se mi, že krátce po té, co se nám pokazila televize, u nás přespávala kamarádka. Už nevím, co jsme dělaly, ale vzpomínám si, že když zjistila, kolik je hodin, tak s úžasem konstatovala, že bez televize ten čas nějak utíká.

2. INFORMACE O AKTUÁLNÍM DĚNÍ

Dobře, uznávám, tenhle bod asi není žádná novinka, ale bohužel je pro mě docela zásadní.
Když jsme měli televizi, nesledovala jsem sice "zprávy" pokaždé, ale i jen z krátkého pohledu na začátek zpráv se dá celkem poznat, když se ve světě děje něco nového a zásadního.
Sice se to dá snadno a dříve, než se to vůbec dostane do televize, zjistit - například na internetu, nebo v rádiu, ale já si sama od sebe většinou rádio nezapnu a když už ano, většinou je to Evropa 2, nebo jiné rádio, kde očekávám především hudbu. A na internetu sice trávím hodně času, ale stejně jako u rádia - většinou mě nenapadne pátrat po nějakých seriózních článcích o důležitých věcech.
Většinou se to teda stejně dozvím, ať už z rádia, které doma někdo pustí, od rodičů, ve škole z doslechu, nebo třeba z příspěvků na facebooku, ale stává se, že mi něco méně podstatného unikne. A tím se tak trochu dostávám ke třetímu bodu.

3. TÉMA HOVORU

Jelikož spousta lidí televizi má, jsou její pořady často tématem hovorů. Neříkám, že by mi televize chyběla, ale stává se mi, že se moji přátelé začnou bavit například o tom, kdo je jejich favorit v pěvecké soutěži, kdo zvoral vystoupení a koho nemají rádi, a já se do debaty nemůžu zapojit. Ve škole se někdo zmíní o nějakém filmu, který v blízké době jel, nebo má jet, ale já ho neviděla a pravděpodobně ani v blízké době neuvidím (třeba není natolik zajímavý, abych se na něj koukla sama od sebe, ale kdyby jel v televizi, viděla bych ho - ale to už se proměňuje na výhodu, protože se alespoň nemusím dívat na to, co mě nezajímá).
Nevědět o nějakém filmu ještě není tak hrozné, ale v kombinaci s bodem číslo 2 - neznat drby ohledně nějakého aktuálního dění už je trošku horší. Někdo něco zmíní, ostatní se toho chytnou a strhne se debata, které nerozumím, protože mi nějaká aktualita unikla.
A zvláštní podkategorii ještě tvoří reklamy - jelikož se zdá, že jsou na některých stanicích častěji než ostatní pořady, často je lidé umí nazpaměť a mají ve zvyku je citovat, nebo dělat narážky, kterým nerozumím.
Občas se mi stává, že se někdo z mých kamarádů zeptá: "Viděla jsi…(něco)?" A až když se na ně podívám pohledem s povytaženým obočím, říkajícím: "Vážně?", nebo odpovím, že ne, neviděla, protože nemám televizi (a ani je nenechám to doříct), dojde jim, na co se mě vlastně ptají :D.I přes tyto a spousty dalších nevýhod (například, že i počítač s největší úhlopříčkou, co doma máme, svoji obrazovku nemůže měřit s lepší televizí) mi televize nijak zvlášť nechybí (jak už jsem zmiňovala výše, ráda bych ale měla kinect). Každá věc (alespoň většina) má svoje pro a proti a já jsem vám jako někdo, kdo žije rok a půl bez televize, chtěla ukázat, jak to vidím já :)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikni

Klik

Komentáře

1 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 9. května 2014 v 20:18 | Reagovat

Já v tom, že nemáte televizi vidím jen výhody. Nevýhody jsou nějak překryty těmi výhodami, protože podle mě je super, když se takhle sblížíte, nemusíte se dívat na reklamy a spostu další. Jediná ta nevýhoda asi je, že si nemůžeš povídat s ostatními spolužáky o různých pořadech. Ale taky nejsi jediná, protože v poslední době televize omrzela hodně lidí, takže už se ani na ty seriály nekoukají. My sice televizi máme, ale koukám na ni jen zřídka. Jen v případě, že tam má jít nějaký super film, jinak asi ne :D Ale hezky zhodnocený článek. Je určitě zajímavé si přečíst různé hlediska a argumenty :-)

2 Angela Angela | Web | 10. května 2014 v 11:19 | Reagovat

Dobrý nápad na článek. Je v tom určitě spousta výhod a i přes ty zajímavé argumenty jsou v tom podle mě převážně pouze výhody. V poslední době televizi vůbec nesleduju, jenom u babičky, když ji má zrovna puštěnou. Většinou se dívám na seriály na notebooku. :D I když, hodně lidí se v dnešní době přesouvá spíš k internetu.

3 Lory Lory | Web | 10. května 2014 v 21:02 | Reagovat

Já bych asi bez televize žít nemohla :D Mám spolužačku, která se právě taky už asi rok nebo půl roku - teď nevím - nekouká na televizi, ale já bych to nejspíš nezvládla :D Ale jak tak koukám, máš pravdu, že pár výhod to opravdu má, nikdy jsem o tom moc nepřemýšlela, ale asi bych mohla no :)

4 Eduard Nud Eduard Nud | 16. července 2016 v 16:06 | Reagovat

Zprávy nečtu ani na internetu. A s lidmi, které zajímají jenom reklamy a seriály, není o čem povídat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama