Reading books TAG 2/2

18. června 2014 v 22:18 | Natally |  Projekty, challenge
Dnes pro vás mám druhou část tagu o čtení knih (minule jsem to nemohla dát celé, protože blog mi to nepovolil - nechápu, proč, počet znaků jsme nepřekročila), který vymyslela Ilon-ká**.

15, Píšeš recenze na knihy, které jsi přečetla?
Ještě jsem recenzi nepsala, občas napíšu nějaký komentář na databázi knih. Ale zamlouvá se mi poskytování výtisků knih, když pak člověk napíše recenzi. Kdybych měla více času a četla ještě víc, asi bych to taky zkusila, no uvidím. Taky bych musela sebrat odvahu a nějak kontaktovat to vydavatelství.

16, Zaznamenáváš si knihy, které si dočetla, které se ti líbily, nebo po kterých už nikdy nesáhneš?
Ne, ale mám seznam těch, které mám doma (jej, měla bych ho zase aktualizovat :D). Ale jednou za čas na databazeknih.cz zaznamenám, co jsem četla.

17, Kolik přečteš knih za měsíc?
Ehm. Ehm, ehm, ehm… už nečtu tak rychle, jako kdysi. Nebo spíš tak často :D. Záleží taky na tom, jestli ten měsíc mám čas a jak moc jsem líná.

18, Považuje tě tvoje okolí za velkého knihomola? Jestli ano, vadí ti to?
Řekla bych, že považuje, i já se považuji za knihomola, ačkoliv nečtu až tak často, jako někteří :D. Knížky ale zbožňuju. A nevadí mi to, vždyť je to čest!
(VÍCE V CELÉM ČLÁNKU)


19, Máš doma nějaké poukázky na slevy do knihkupectví?
Myslím, že ne. Pokud někdo máte nějaké navíc, klidně se obětuji a využiji je :D

20, Kupuješ knihy ve slevách, nebo i za normální ceny, i když nejsou zrovna nejlevnější?
Tak na to jsem vlastně odpověděla u otázky šest. Zjednodušeně, knize ve slevě těžko odolám a když nějakou opravdu chci a nepředpokládám, že ji seženu levněji, koupím si ji i za plnou cenu.

21, Čteš povinnou četbu?
Nikdy jsem žádnou neměla, tak uvidíme, jak to bude dál :).

22, Klasika. Říká ti to něco, čteš ji?
Klasika je pro mě široký pojem. Pro nějakého nového knihového fanouška nazvu i Stmívání klasikou -protože prostě pro naši generaci čtenářů to vlastně je klasika :D.
Ale taková ta klasičtější klasika? Mám doma knihu se třemi dramaty od Shakespeara (četla jsem ale z toho zatím jen Romeo a Julie :D) a taky třeba Velkého Gatsbyho. Chtěla bych přečíst co nejvíce takových těch knih pro mládež (však víte, na způsob Divergence, TFIOSu, Stmívání a tak - prostě knih naší generace :D), dokud se mi nikdo nebude divit, protože na to mám věk a zatím mě to baví (a možná bude i nadále, co já vím, bylo by to fajn). Na střední asi začnu číst i klasičtější věci, i skrze tu povinnou četbu. Ne, že by mě to nebavilo, ale jak pořád opakuji, mám toho doma (i v plánu), ještě hodně co přečíst do toho pomyslného seznamu se mi určitě zapletou i klasičtější věci (chci si přečíst Anu Kareninu, dočíst Draculu a zkusit něco od Čapka a podobně).

23, Co říkáš na naivní knížky typu Stmívání, Škola noci, atd. ?
Na těch jsem začínala (nejdřív dívčí, pak šířiny a pak už jsem se do toho zapletla a namixovala to s dystopiemi a vším možným a vyhovuje mi to) a ačkoliv si z nich třeba dělám srandu a někdy nad nimi ohrnuji nos, nesnáším, když je odsoudí někdo, kdo je nečetl (teda to nesnáším u všech, ale šířiny snad odsuzují nejčastěji). Nevýhoda těchto knih je popularita, protože ta vždy přinese i negativní reakce. Například takové Stmívání, je sice vlastně přikrášlená naivní pohádka, ale má v sobě i hlubší prvky a autorčin styl psaní je podle mě vážně dobrý (třeba takový Hostitel! :O). Navíc Rozbřesk byl nějakou dobu moje nejoblíbenější kniha a kdybych ji četla znovu (už po několikáté), myslím, že by mě zase uchvátila (stejně jako Hostitel, který je skvělý :3).

24, Nejoblíbenější kniha?
Delirium. Naprosto. Jednoznačně. Teda ne tak úúúúúúúúúúplně docela. Když se budu tvářit, že další díly neexistují, nikdy existovat neměly, nebyly ani v plánu a zkrátka NEJSOU, nebo nepatří k této sérii, tak Delirium je ta nejlepší kniha, co jsem kdy četla. Teda ona je skvělá pořád, ale ty další díly to zpackaly. Ne, že by byli špatné, to ne, ale spíše kdyby patřily k něčemu jinému. Lauren má dobrý styl psaní, ale ty dva další díly prostě vůbec neměly existovat! Někdy je lepší prostě věci nechat tak, jak jsou. Ale ne vzít nožík a v pokusu o pokračování a ujasnění věcí do té čisté rány rýpat a celou ji zničit! Nemluvě o tom, že třetí díl sérii původně o lásce a síle lásky zničil a předělal ji na nějakou o poznání nudnější sérii o svobodě. Klidně se o tom můžete přesvědčit na posledním řádku, který ve trojce zní STRHNĚTE ZDI, ale v prvním díle mi lámal srdce na MILUJI TĚ. PAMATUJ SI TO. TO MI NIKDY NEVEZMOU. Chápete, co mám na mysli?

Nějak jsem se sice pozapomněla, ale byli jsme u oblíbených knih, mám pravdu? Takže po Deliriu mám taky ráda například knihy: Jsem Zlomená (pro ten suprový styl psaní, který se sice více projevil v prvním díle, ale v druhém se zase více objevoval Warner :3), Upíří Deníky (zase strhující styl psaní a navíc moje láska Damon!), Hostitel (když už jsme u toho rozplývání, Ian je úžasný :3 a autorčin styl jsem už vyzdvihovala výše :) a z trochu jiného soudku komiksy o Sanmdanovi (pro Neilovu genialitu a… vždyť už jsem o tom článek psala :D).

25, Vypisuješ si citáty z knih?
Vypisuju si básničky z knih. Ale nějaké zajímavé myšlenky si pamatuju, nebo třeba vyfotím (případně vyhledám v případě potřeby).

26, Nejoblíbenější citát?
"Děláme, co děláme, kvůli tomu, co jsme. Kdybychom se chovali jinak, už bychom to nebyli mi." -Sandman

27, Maluješ, píšeš do knih?
Ne. Jako malá jsem měla dovoleno vybarvit obrázky (pouze) v jedné knize. Někdy si knihy podepíšu, nebo napíšu věnování. Občas mám nutkání opravovat chyby a překlepy v knihách tužkou. Myslím, že jsem to už někdy i udělala.

28, Jíš/piješ u čtení?
Ehm, ano. Snažím se být opatrná, ale někdy mé knihy končí poprskané od mandarinek nebo drobet upatlané od čokolády. Není to sice jídlo, ale polila jsem jednou kamarádce knihu ústní vodou :/ :D.

29, E-knihy, nebo normální tvrdé, které si můžeš vzít do ruky?
Nemám čtečku, ani tablet, takže e-knihy nečtu. Má to určitě výhody a taky něco do sebe, ale ráda si na knihu sáhnu, potežkám ji v ruce nebo si přičichnu k její vůni :D

30, Změnilo to čtení život?
Ano. Čtení prospívá, jak už po jazykové stránce tak i po jiných stránkách. A navíc poskytuje možnost cestovat na různá místa s různými lidmi v různou dobu. Jak už se říká, proč mít jeden život, když můžu mít stovky? :)
A třeba takové knihy jako Delirium mi změnily i pohled na svět.

Nezapomínejte, že ne všechny myšlenky v knihách musí být úplně pravdivé, že ne všechny pravdy se musí vztahovat i na vás. Ale můžete se jimi nechat vést, abyste našli, jak to ve skutečnosti je :).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Luci Luci | E-mail | Web | 19. června 2014 v 16:18 | Reagovat

Upíří deníky byly také moje srdeční záležitost ♥ četla jsem prvních 8 dílů a pak to ze mě opadlo... a ten citát je hezký :))

2 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 20. června 2014 v 18:20 | Reagovat

Delirium ♥ Krásná kniha, ale i ta má podle mě pár chyb. Určitě je to ale jedna z nejlepších knih, ale bohužel to opravdu další díly trochu zkazily. Hostitel je třeba podle mě o dost lepší a propracovanější kniha. :D
A poslední věta ♥ Krásná.
Díky, že ses zúčastnila. Moc povedené odpovědi.

3 Luss^^ Luss^^ | Web | 20. června 2014 v 20:48 | Reagovat

Já většinou u četení jím i piju. I když koukám na ňjaký film tak musím jíst. Nechápu proč. Zřejmě zvyk. Taky si myslím že čtení je super,knihy mi ukázaly uplně jiný svět a jsem za to ráda. :-)

4 Angela Angela | Web | 21. června 2014 v 18:07 | Reagovat

Zajímavé odpovědi, škoda, že jsem Delirium ještě nečetla, budu se muset podívat v knihovně. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama